WP6-P030VA2-R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP6-P030VA2-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions :
30
Pitch :
0.016 0.40mm
Number of Rows :
2
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
0.8mm
Feature :
Solder Retention
Contact Finish :
Gold
Series :
WP6
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Above Board :
0.028 0.71mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WP6-P030VA2-R6000
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 30 Positions WP6 Gold