WP6-P010VA2-R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP6-P010VA2-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Series :
WP6
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Feature :
Solder Retention
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
0.8mm
Number of Positions :
10
Height Above Board :
0.028 0.71mm
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish :
Gold
Published :
2012
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.016 0.40mm
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WP6-P010VA2-R6000
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 10 Positions WP6 Gold