WP3-S022VA1-R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP3-S022VA1-R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 22POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.016 0.40mm
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
22
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
1mm
Series :
WP3
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Published :
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Feature :
Solder Retention
Height Above Board :
0.039 1.00mm
Datasheets
WP3-S022VA1-R500
JAE Electronics WP3-S022VA1-R500
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 22 Positions WP3 Gold