WP3-S020VA1-R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP3-S020VA1-R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
20
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board :
0.039 1.00mm
Stack Height (Mating) :
1mm
Feature :
Solder Retention
Pitch :
0.016 0.40mm
Series :
WP3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
WP3-S020VA1-R500
JAE Electronics WP3-S020VA1-R500
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 20 Positions WP3 Gold