WP3-P064VA1-C100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP3-P064VA1-C100
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 64POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Series :
WP3
Stack Height (Mating) :
1mm
Height Above Board :
0.033 0.84mm
Number of Positions :
64
Contact Finish :
Gold
Feature :
Solder Retention
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Pitch :
0.016 0.40mm
Datasheets
WP3-P064VA1-C100
JAE Electronics WP3-P064VA1-C100
Plug, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 64 Positions WP3 Gold