WP3-P050VA1-R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP3-P050VA1-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Min Operating Temperature :
-45°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
50
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
WP3
Height Above Board :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
400mA
Published :
2011
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
0.016 0.40mm
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Feature :
Solder Retention
Stack Height :
1mm
Housing Material :
Plastic
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
WP3-P050VA1-R6000
JAE Electronics WP3-P050VA1-R6000
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 50 Positions WP3 Gold SMD/SMT
WP3-P050VA1-R6000 Overview
WP3-P050VA1-R6000 Features
WP3 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -45°C