WOUVT-3-208AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WOUVT-3-208AC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
RELAY
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Number of Conductors :
8
Body Height :
76.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil/Input Supply Type :
AC
Coil Voltage (AC) :
208V
Coil Power :
4000mW
Coil Current(AC)-Max :
0.019A
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@120VAC
Number of Poles :
3
Max Operating Temperature :
70°C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Conductor Material :
Copper
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Contact Current(AC)-Max :
5A
Throw Configuration :
SPST
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ELV :
Non-Compliant
Relay Type :
Relay
Contact Current(DC)-Max :
5A
ECCN Code :
EAR99
Relay Action :
Momentary
Contact Voltage(AC)-Max :
120V
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Breadth :
107.95 mm
Mount :
Wire
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Consumption :
4W