WNA51RFET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WNA51RFET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
0.5W MINI MOLDED 51 OHM 1% NI
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
WN
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 11 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
51Ohm
Surface Mount :
No
Feature :
Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Weight :
215.995017mg
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%