WMF1S56K-F
Mfr.Part #
WMF1S56K-F
Description
CAP FILM 0.056UF 100VDC AXIAL
Film Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated AC :
65V
WMF
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.056μF
Dielectric Material :
Polyester
Diameter :
6.7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 65
Length :
20.6mm
Published :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.264Diax0.811L 6.70mmx20.60mm