WMF1P33K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WMF1P33K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.33μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
500 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Series :
WMF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 65
Package / Case :
Axial
Diameter :
10.5mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.413Diax1.185L 10.50mmx30.10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
30.1mm
Dielectric :
PET
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
65V