WMF05P39K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WMF05P39K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 50VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
WMF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.406Diax1.063L 10.30mmx27.00mm
Package / Case :
Axial
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polyester
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 35
Life (Hours) :
500 hours
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.39µF
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PET
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
10.3mm
Voltage - Rated AC :
35V