WMC2P15K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WMC2P15K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Axial
Diameter :
9.7mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
WMC
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.15μF
Mount :
Through Hole
Length :
23mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.382Diax0.906L 9.70mmx23.00mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V