WMC08S22K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WMC08S22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 80VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Life (Hours) :
250 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
4.7mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.022µF
Packing Method :
TR
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Length :
13.5mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 50
Voltage - Rated AC :
50V
Size / Dimension :
0.185Diax0.531L 4.70mmx13.50mm
Voltage - Rated DC :
80V
Applications :
High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester
Series :
WMC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
WMC08S22K-F
Cornell Dubilier Electronics WMC08S22K-F
WMC 0.022μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 80V-DC 50V-AC Polyester Through Hole