WM1M068USA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WM1M068USA
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 68POS VERT GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mount :
Through Hole
Feature :
Board Guide
Height Above Board :
0.303 7.70mm
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Series :
WM1
Number of Positions :
68
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Pitch :
0.039 1.00mm
Stack Height (Mating) :
12.8mm
Published :
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
WM1M068USA
JAE Electronics WM1M068USA
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole 68 Positions WM1 Gold