WLCW2520Z0J82NPB
Mfr.Part #
WLCW2520Z0J82NPB
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 82NH 1008
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Length :
2.92 mm
Drum Core, Wirewound
Series :
CW
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Surface Mount :
yes
Unshielded
DC Resistance :
0.22 Ω
Special Feature :
Q FACTOR IS MEASURED AT: 350MHZ
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Case/Size Code :
Width :
2.79 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Number of Functions :
1
Inductance :
82 nH
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
350 MHz
Current Rating (Amps) :
1 A
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Supplier Device Package :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Ceramic
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielded :
No
Package Width :
2.79 mm
Inductance Frequency - Test :
350 MHz
Package Height :
2.02 mm
1008 (2520 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
1 A
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
2.02 mm
Tolerance :
±5%
Self Resonant Frequency :
1 GHz
Package Length :
2.92 mm
Datasheets
WLCW2520Z0J82NPB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD