WLCW1608Z0J7N5PB
Mfr.Part #
WLCW1608Z0J7N5PB
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 7.5NH 0603
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
1.02 mm
Current Rating (Amps) :
700 mA
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
RF Inductors
Number of Terminals :
2
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
106mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Shielded :
No
Type :
Drum Core, Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.0075 µH
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Width :
1.12 mm
Surface Mount :
yes
Width :
1.12 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
MouseReel
Number of Functions :
1
RF Inductors - SMD
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Self Resonant Frequency :
4.8 GHz
Material - Core :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Features :
Package Length :
1.8 mm
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Inductance :
7.5 nH
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Q @ Freq :
28 @ 250MHz
Height :
1.02 mm
Length :
1.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.7 A
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
DC Resistance :
0.106 Ω
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 250 MHZ
Walsin
Datasheets
WLCW1608Z0J7N5PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD