WKP331MCPQG0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WKP331MCPQG0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
760VAC
Temperature Coefficient :
Y5U E
Series :
WKP
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Published :
Rated (AC) Voltage (URac) :
760V
Mount :
Through Hole
Depth :
6mm
Tolerance :
±20%
Dielectric :
K4000
Applications :
Safety
Length :
8mm
Capacitance :
330pF
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Disc
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
12.5mm
Ratings :
X1, Y1
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Style :
Straight
Datasheets
WKP331MCPQG0KR
Vishay WKP331MCPQG0KR
WKP 330pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
WKP331MCPQG0KR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.(URac) of the component is always 760V.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
WKP331MCPQG0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 760V