WKO222MCPCJ0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WKO222MCPCJ0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Series :
WKO
Capacitance :
2200pF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Temperature Coefficient :
Y5U E
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Length :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
Y5U
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
5mm
Multilayer :
No
Ratings :
X1, Y2
Temperature Characteristics Code :
K4000
Voltage - Rated DC :
440V