WK73S3ATTE3R0J
Mfr.Part #
WK73S3ATTE3R0J
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 3 OHM 5% 1.5W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Height :
600μm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
3Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Power Rating :
1.5W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
WK73S3ATTE3R0J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73S3ATTE3R0J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73S Series, Thick Film, 3Ohm, ±5%, -55°C~155°C