WK73R3ATTE6202F
Mfr.Part #
WK73R3ATTE6202F
Description
RES 62K OHM 1% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
600μm
Power Rating :
1.5W
Surface Mount :
yes
Resistance :
62kOhm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Series :
WK73R
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.122Lx0.252W 3.10mmx6.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
WK73R3ATTE6202F
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R3ATTE6202F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 62kOhm, 2W, ±1%, -55°C~155°C