WK73R3ATTE360J
Mfr.Part #
WK73R3ATTE360J
Description
RES 36 OHM 5% 2W 2512
Resistance :
36Ohm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
2W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
200V
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
1.5W
Size / Dimension :
0.122Lx0.252W 3.10mmx6.40mm
Height :
600μm
Voltage - Rated :
200V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Datasheets
WK73R3ATTE360J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R3ATTE360J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 36Ohm, 2W, ±5%, -55°C~155°C