WK73R3ATTE244J
Mfr.Part #
WK73R3ATTE244J
Description
RES 240K OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.252W 3.10mmx6.40mm
Voltage - Rated :
200V
Construction :
RECTANGULAR
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1.5W
WK73R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
240kOhm
Surface Mount :
yes
Height :
600μm
Datasheets
WK73R3ATTE244J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R3ATTE244J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 240kOhm, 2W, ±5%, -55°C~155°C