WK73R3ATTE203J
Mfr.Part #
WK73R3ATTE203J
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 20K OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
20kohm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Power (Watts) :
2W
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Height :
600μm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.122Lx0.252W 3.10mmx6.40mm
Datasheets
WK73R3ATTE203J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R3ATTE203J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 20kOhm, 2W, ±5%, -55°C~155°C