WK73R2JTTE62R0F
Mfr.Part #
WK73R2JTTE62R0F
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 62 OHM 1% 1W 1812
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
600μm
Series :
WK73R
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
200V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62Ohm
Datasheets
WK73R2JTTE62R0F
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2JTTE62R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 62Ohm, ±1%, -55°C~155°C