WK73R2JTTE56R0F
Mfr.Part #
WK73R2JTTE56R0F
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 56 OHM 1% 1W 1812
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height :
600μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Series :
WK73R
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Resistance :
56Ohm