WK73R2JTTE5602F
Mfr.Part #
WK73R2JTTE5602F
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 56K OHM 1% 1W 1812
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Height :
600μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
56kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
WK73R2JTTE5602F
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2JTTE5602F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 56kOhm, ±1%, -55°C~155°C