WK73R2JTTE2700F
Mfr.Part #
WK73R2JTTE2700F
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 270 OHM 1% 1W 1812
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Height :
600μm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
WK73R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
270Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
Power Rating :
1W
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
WK73R2JTTE2700F
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2JTTE2700F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 270Ohm, ±1%, -55°C~155°C