WK73R2BTTD390J
Mfr.Part #
WK73R2BTTD390J
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Description
RES 39 OHM 5% 1W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
39Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
13.210878mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Rating :
750mW
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Series :
WK73R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Height :
600μm
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
1W
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheets
WK73R2BTTD390J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2BTTD390J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 39Ohm, 1W, ±5%, -55°C~155°C