WK73R2BTTD20R0F
Mfr.Part #
WK73R2BTTD20R0F
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Description
RES 20 OHM 1% 3/4W 1206
Stock
100
In Stock :
100
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Resistance :
20Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
WK73R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
750mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
WK73R2BTTD20R0F
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2BTTD20R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 20Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C