WK73R1JTTD512J
Mfr.Part #
WK73R1JTTD512J
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/2W 0603
Thick Film
Supplier Device Package :
KOA Speer
Qualification :
AEC-Q200
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
150 V
Width :
1.6 mm
Package / Case :
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Packaging :
MouseReel
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Length :
0.8 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
5.1 kOhms
Base Product Number :
WK73R1J
Application :
Automotive Grade
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
2
Product Status :
Active
Height :
0.45 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thick Film Resistors High Reliability
Brand :
KOA Speer
Datasheets
WK73R1JTTD512J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R1JTTD512J
WK73R Series, Thick Film, 5.1 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C