WK73R1JTTD220J
Mfr.Part #
WK73R1JTTD220J
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Description
RES 22 OHM 5% 1/2W 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
KOA Speer
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Composition :
Thick Film
Base Product Number :
WK73R1J
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Length :
0.8 mm
Series :
WK73R
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Automotive Grade
Tolerance :
±5%
Height :
0.45 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.6 mm
Resistance :
22 Ohms
Package / Case :
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
150 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
KOA Speer
Technology :
Thick Film
Product :
Thick Film Resistors High Reliability
Datasheets
WK73R1JTTD220J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R1JTTD220J
WK73R Series, Thick Film, 22 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C