WK73R1ETTP160J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WK73R1ETTP160J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Datasheet
Download
Description
RES 16 OHM 5% 1/3W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
16Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm
Package / Case :
Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Series :
WK73R
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
WK73R1ETTP160J
KOA Speer Electronics, Inc. WK73R1ETTP160J
WK73R Series, Thick Film, 16Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C