WGR92PR9SYCL-P83-34
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WGR92PR9SYCL-P83-34
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Color :
Length :
380
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Protection class :
I
Material Flammability Rating :
Contact Finish :
Gold
Connector Usage :
Number of Rows :
3
Voltage Rating :
Adjustability :
Rotating and swivelling
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Mating Guide
Package :
Bag
Number of Positions :
92
With light source :
yes
Degree of protection (IP) :
IP20
Width :
380
Degree of protection (NEMA) :
Other
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Layout, Typical :
Surface protection :
Powder coating
Material housing :
Aluminium
Connector Style :
Series :
W
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Number of Columns :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Voltage type :
AC
Suitable for wall mounting :
No
Nominal voltage :
Number of Positions Loaded :
All
Product Status :
Active
W Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 92 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle