WG92PR9SY342-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG92PR9SY342-12
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Usage :
Number of Rows :
3
Series :
WG
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Product Status :
Active
Color :
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Brand :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Layout, Typical :
Connector Style :
Material Flammability Rating :
Number of Columns :
Voltage Rating :
Product Type :
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
RoHS :
Details
Number of Positions :
92
Contact Finish :
Gold
Tradename :
W Series
Contact Finish Thickness :
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Datasheets
WG92PR9SY342-12
WG Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 92 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle