WG208SAD9SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG208SAD9SY
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DIN Conformance :
No
Package / Case :
208-BFQFP
Contact Finish Thickness :
Contact Plating :
Gold
Tradename :
W Series
Series :
FPSLIC®
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
JESD-609 Code :
e0
Core Type :
8-Bit AVR
Contact Finish :
Gold
Contact Layout, Typical :
Termination Type :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Total Number of Contacts :
208
EEPROM Size :
Number of Positions Loaded :
All
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Status :
Active
Current Rating :
5 A
Interface :
I²C, UART
Number of Columns :
Base Product Number :
AT94K40
Connector Style :
Program SRAM Bytes :
20K-32K
Body/Shell Style :
Receptacle
Termination :
Solder
Contact Gender :
Socket (Female)
Speed :
18 MHz
Material Flammability Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
IEC Conformance :
No
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Connector Usage :
Color :
Mixed Contacts :
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Filter Feature :
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn/Pb)
FPGA Gates :
40K
Insulation Resistance :
5000 MOhms
RoHS :
Details
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
2.54 mm
Package :
Bulk
Mounting Style :
Board Mount
Pitch :
2.54 mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Angle :
Straight
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V
Reach Compliance Code :
Compliant
FPGA SRAM :
18kb
Product Type :
Data SRAM Bytes :
4K ~ 16K
Product :
Connectors
Number of Positions :
208 Position
Voltage Rating :
333 V
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
MIL Conformance :
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Rows :
3 Row
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
WG208SAD9SY
FPSLIC® Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold - - 208 Position Positions Pitch: 2.54 mm -40°C ~ 85°C Surface Mount