WFCP06126L000FE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WFCP06126L000FE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES 0.006 OHM 1.0 W 1% 0612 SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance Tolerance :
± 1%
Tolerance :
±1%
Vishay
Qualification :
Height :
0.6 mm
Length :
3.2 mm
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Product Width :
3.2mm
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Ratings :
Resistance :
6 mOhms
Failure Rate :
Product Height :
0.6mm
Application :
Current Sense
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Current Sense Resistors
Brand :
Vishay
Power Rating :
1W
Product Status :
Active
Composition :
Metal Foil
Product Length :
1.6mm
Width :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
WFCP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Termination :
2 Terminal
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Current Sense
Type :
Metal Foil Current Sense Resistor
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Current Sense Resistor
Datasheets
WFCP06126L000FE66
Vishay / Dale WFCP06126L000FE66
WFCP Series, Metal Foil, 6 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 170°C