WFCP0402R0470FE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WFCP0402R0470FE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.047 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Width :
0.55 mm
Length :
1 mm
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Termination :
2 Terminal
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Product :
Current Sense Resistor
Power Rating :
250mW
Features :
Current Sense
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Vishay
Number of Terminations :
2
Series :
WFCP
Ratings :
Type :
Metal Foil Current Sense Resistor
Brand :
Vishay
Mounting Style :
PCB Mount
Product Length :
1.02mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
0.45 mm
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Product Height :
0.45mm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Resistance Tolerance :
± 1%
Failure Rate :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Width :
0.5mm
Application :
Current Sense
Resistance :
47 mOhms
Composition :
Metal Foil
Product Type :
Current Sense Resistors
Qualification :
Package :
Cut Tape (CT)
Datasheets
WFCP0402R0470FE66
Vishay / Dale WFCP0402R0470FE66
WFCP Series, Metal Foil, 47 mOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 170°C