W971GG6KB-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W971GG6KB-18
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
Package / Case
84-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 84WBGA
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Ports :
1
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PBGA-B84
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Access Time :
350ps
Packaging :
Tray
Memory Type :
Volatile
Organization :
64MX16
Length :
12.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
84-TFBGA
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Memory Interface :
Parallel
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
I/O Type :
COMMON
Power Supplies :
1.8V
Terminal Position :
BOTTOM
Output Characteristics :
3-STATE
Published :
Refresh Cycles :
Sequential Burst Length :
48
Number of Functions :
1
Standby Current-Max :
0.008A
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Width :
8mm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Memory Density :
1073741824 bit
Supply Current-Max :
0.19mA
Clock Frequency :
533MHz
Supply Voltage :
1.8V
Interleaved Burst Length :
48
Memory Width :
16
Memory Format :
DRAM
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Memory Size :
1Gb 64M x 16
Number of Terminations :
84
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Datasheets
W971GG6KB-18
Winbond Electronics Corporation W971GG6KB-18
Memory Winbond Electronics Corporation W971GG6KB-18 Overview
W971GG6KB-18 Features
W971GG6KB-18 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8USON
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8USON