W5282-10SG-521
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W5282-10SG-521
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.210 ~ 0.230 (5.33mm ~ 5.84mm)
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Color :
Black
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Voltage - Rated :
600V
Shell Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
10
Insert Material :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
Brass
Datasheets
W5282-10SG-521
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold E Bayonet Lock
W5282-10SG-521 Overview
W5282-10SG-521 Features
W5282-10SG-521 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5282-10SG-521 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER