W5282-10SG-328
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W5282-10SG-328
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.280 ~ 0.290 (7.11mm ~ 7.37mm)
Shell Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
10
Orientation :
E
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Color :
Black
Factory Lead Time :
6 Weeks
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage - Rated :
600V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
W5282-10SG-328
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold E Bayonet Lock
W5282-10SG-328 Overview
W5282-10SG-328 Features
W5282-10SG-328 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5282-10SG-328 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER