W5280-10SG-518
Mfr.Part #
W5280-10SG-518
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
Brass
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
E
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Shell Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.180 ~ 0.200 (4.57mm ~ 5.08mm)
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Voltage - Rated :
600V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Datasheets
W5280-10SG-518
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock
W5280-10SG-518 Overview
W5280-10SG-518 Features
W5280-10SG-518 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5280-10SG-518 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER