W4291-10SG-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W4291-10SG-300
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
600V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Orientation :
E
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
Brass
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Datasheets
W4291-10SG-300
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold E Bayonet Lock