W4120GG5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W4120GG5000
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
RF ANT 850MHZ/900MHZ FLAT BAR
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Ingress Protection :
IP67
Number of Pins :
2
Antenna Type :
Flat Bar
Termination :
SMA Male (2)
Frequency Group :
Wide Band
HTS
Max Operating Temperature :
85 °C
Product Status :
Active
Height :
13.7922 mm
Applications :
GPS, GSM
VSWR :
Impedance :
50 Ω
Return Loss :
Height (Max) :
0.543 (13.80mm)
Package :
Bulk
Ratings :
IP67
Max Frequency :
2.107 GHz
Frequency Range :
806MHz ~ 960MHz, 1.574GHz ~ 1.576GHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
Frequency (Center/Band) :
850MHz, 900MHz, 1.575GHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz
Mounting Type :
Adhesive
Number of Bands :
6
Min Operating Temperature :
-40 °C
RF Family/Standard :
Cellular, Navigation
Gain :
0dBi
Features :
Cable - 5m, LNA
RoHS :
Compliant
Series :
Mount :
Adhesive
Datasheets
W4120GG5000
Pulse Electronics W4120GG5000
6 Bands Flat Bar Wide Band Adhesive SMA Male (2) 850MHz, 900MHz, 1.575GHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz 0dBi 0.543 (13.80mm) GPS, GSM
W4120GG5000 Overview
RF Antennass can be carried out with Adhesive.This Antenna RF is part of the - series.Its Adhesive qualifies it for most RF ics.The functions of 2 pins can be found in the RF modulator.The RF Antennas should operate at -40 °C degrees according to test statistics.During operation, the RF Antennas should not be exposed to a temperature above 85 °C.
W4120GG5000 Features
With Adhesive
- series
2 pins
Above 85 °C degrees Celsius