W3554G0457
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3554G0457
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
ANTENNA ASSEMBLY 6GHZ 457MM SMA
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Frequency Group :
Wide Band
Application :
Cellular Applications, Satellite, Wireless Applications
Series :
Cable Length :
457 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Bag
Pulse
Return Loss :
-4dB, -3dB, -6dB, -5dB, -4dB
Ingress Protection :
Height :
0.2 mm
RoHS :
Details
Impedance :
50 Ohms
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth, Cellular, General ISM, Navigation, WiFi
Length :
120 mm
Width :
30 mm
Antenna Connector Type :
SMA Male
Cable Type :
457 mm RF1.13
Product :
PCB Antennas
Features :
Cable - 457mm
Number of Bands :
5
Power - Max :
5 W
VSWR :
Mounting Style :
Adhesive Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Antennas
Product Status :
Active
Polarization :
Linear
Height (Max) :
0.008" (0.20mm)
Termination :
SMA Male
Product Type :
Multiband Antennas
Style :
T-Bar
Termination Style :
Connector
Applications :
2G, 3G, 4G, 5G, Bluetooth, GNSS, ISM, Wi-Fi, Zigbee?
Frequency Range :
698MHz ~ 960MHz, 1.4GHz ~ 1.6GHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz, 3.3GHz ~ 3.8GHz, 4.9GHz ~ 6GHz
Antenna Type :
PCB Trace
Packaging :
Bulk
Gain :
1.9dBi, 2.5dBi, 3.2dBi, 3.3dBi, 3.5dBi
Mounting Type :
Adhesive
Center Frequency :
850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz, 2400 MHz,3550 MHz, 5600 MHz
Type :
Passive Antenna
Frequency (Center/Band) :
829MHz, 1.5GHz, 2.2GHz, 3.55GHz, 5.45GHz
Power Rating :
5 W
Product Category :
Antennas
Brand :
Datasheets
W3554G0457
Pulse Electronics W3554G0457
5 Bands PCB Trace Wide Band Adhesive SMA Male 829MHz, 1.5GHz, 2.2GHz, 3.55GHz, 5.45GHz 1.9dBi, 2.5dBi, 3.2dBi, 3.3dBi, 3.5dBi Bulk 0.008" (0.20mm) 2G, 3G, 4G, 5G, Bluetooth, GNSS, ISM, Wi-Fi, Zigbee?