W3280-11SG-321
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3280-11SG-321
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.210 ~ 0.230 (5.33mm ~ 5.84mm)
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated :
600V
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Brass
Color :
Black
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
E
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Datasheets
W3280-11SG-321
Plug, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock