W2L14C104MAT1S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W2L14C104MAT1S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 4V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
950μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm
Voltage - Rated :
4V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.27mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Low ESL (Multi-Terminal)
Thickness :
558.8μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Bypass, Decoupling
Dissipation Factor :
10 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Capacitance :
0.1μF
Series :
IDC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
W2L14C104MAT1S
KYOCERA AVX W2L14C104MAT1S
IDC 0.1μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
W2L14C104MAT1S Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
W2L14C104MAT1S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm