W2CL0C-P03MCC0-3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W2CL0C-P03MCC0-3500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 00,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Voltage Rating :
366V
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shielding :
Unshielded
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating (Amps) :
4A
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Product Status :
Active
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Number of Positions :
3
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Datasheets
W2CL0C-P03MCC0-3500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W2CL0C-P03MCC0-3500 Overview
W2CL0C-P03MCC0-3500 Features
ODU MINI-SNAP? L series
W2CL0C-P03MCC0-3500 Applications
There are a lot of ODU
W2CL0C-P03MCC0-3500 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER