W25Q256FVFIQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W25Q256FVFIQ
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Packaging :
Tube
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Memory Density :
268435456 bit
Supply Voltage :
3V
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Write Cycle Time - Word, Page :
50μs, 3ms
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Memory Type :
Non-Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Number of Functions :
1
Series :
SpiFlash®
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Data Retention Time-Min :
20
Clock Frequency :
104MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Current-Max :
0.025mA
Width :
7.49mm
Memory Size :
256Mb 32M x 8
Organization :
256MX1
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
14 Weeks
Standby Current-Max :
0.000025A
Number of Terminations :
16
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Width :
1
Serial Bus Type :
SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
SPI, Serial
Memory Interface :
SPI - Quad I/O, QPI
Memory Format :
Flash
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
3/3.3V
Programming Voltage :
3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Length :
10.31mm
Height Seated (Max) :
2.64mm
Datasheets
W25Q256FVFIQ
Introducing Memory Winbond Electronics Corporation W25Q256FVFIQ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, W25Q256FVFIQ pinout, W25Q256FVFIQ datasheet PDF, W25Q256FVFIQ amp .Beyond Memory Winbond Electronics Corporation W25Q256FVFIQ ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Winbond Electronics Corporation W25Q256FVFIQ
Memory Winbond Electronics Corporation W25Q256FVFIQ Overview
W25Q256FVFIQ Features
W25Q256FVFIQ Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8USON
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8USON