W24D2DHH1-A1100-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W24D2DHH1-A1100-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product Status :
Active
Color - Actuator/Cap :
Black
Circuit :
DPDT
Electrical Life :
100,000 Cycles
Actuator Marking :
No Marking
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-On
Series :
W
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
10A (DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Features :
Voltage Rating - DC :
12 V
Package :
Bulk
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Type, Color :
LED, Green/Green
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C