W21L0C-P03LPH0-520S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W21L0C-P03LPH0-520S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG W/SOCKETS, R/
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
500V
Shell Size :
1
Number of Contacts :
3 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Contact Gender :
Socket (Female)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
IP Rating :
IP50
Orientation :
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
1
Contact Material :
Brass
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
12A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Material :
Brass
ODU USA
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Base Product Number :
W21L0C-P
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder
Current Rating :
12 A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Features :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Brand :
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Details
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Color :
Silver
Number of Positions :
3
Datasheets
W21L0C-P03LPH0-520S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W21L0C-P03LPH0-520S Overview
W21L0C-P03LPH0-520S Features
ODU MINI-SNAP? L series
W21L0C-P03LPH0-520S Applications
There are a lot of ODU
W21L0C-P03LPH0-520S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER